ANOTÁCIE PREDNÁŠOK SAO 2016


ÚVODNÁ PREDNÁŠKA
RNDr. Ladislav Hric, CSc. (SAS pri SAV) - HVIEZDY A ĽUDIA

Rozprávanie nášho popredného vedca a nestora stelárnej astronómie o pokroku v astrofyzike za posledné polstoročie a o osobnostiach s týmto pokrokom spojenými.
---
CESTY ZA TMOU
Mgr. Tomáš Dobrovodský (MO SZA Žiar nad Hronom) - PARKY TMAVEJ OBLOHY U NÁS A MOŽNOSTI POZOROVANIA V NICH

Na Slovensku máme tri ohraničené časti územia, v ktorých je cielene chránené nočné životné prostredie. Autor ich stručne charakterizuje, porovná nočné podmienky v nich a v neposlednom rade doporučí miesta vhodné na pozorovanie nočnej oblohy.

---
VÝSKUMNÉ PROGRAMY VHODNÉ PRE AMATÉROV
Ing. Martin Vrašťák (Sekce PHE ČAS) - POZOROVANIE TRANZITOV EXOPLANÉT AMATÉRSKYMI PROSTRIEDKAMI

Pozorovanie tranzitov exoplanét amatérskymi prostriedkami. Ako pozorovať, čím je možné pozorovať, čo s dátami, ako publikovať a zmienim aj nejaké dosiahnuté výsledky za posledné roky. No a nakoľko je autor správca Slovenského katalógu nových premenných hviezd, pohovorí o ňom, ako funguje, čo urobiť v prípade, že niekto objaví premennú hviezdu a aké sú následné možnosti publikácie.

Mgr. Emil Kundra, PhD. (AsÚ SAV Tatranská Lomnica) - POZOROVANIE PREMENNÝCH HVIEZD
Pozorovanie klasických zákrytových dvojhviezd, meranie okamihov zákrytov, vplyv typu hviezdy a tvaru minima na presnosť merania a hľadanie dalších objektov v sústave. To všetko v náväznosti na projekt DWARF.

Matej Korec (KHaP MH Žiar nad Hronom) - POZIČNÉ MERANIA A ICH SPRACOVANIE
Zákryty hviezd Mesiacom a malými telesami Slnečnej sústavy, vzájomné úkazy mesiacov joviálnych planét, úplné Slnečné zatmenia. Čo všetko sme sa vďaka pozorovaniu týchto úkazov dozvedeli, aký význam majú takéto pozorovania dnes a ako ich správne zaznamenať, spracovávať a kde výsledky publikovať.

Ing. Jakub Koukal (Hvězdárna Kroměříž) - VIDEOPOZOROVANIA METEORICKÝCH ROJOV
Videopozorování meteorických rojů amatérskými prostředky, a to v oblasti klasických širokoúhlých kamer, spektroskopie meteorů a také pozorování slabých meteorů mimo rozsah běžného vizuálního dosahu. A to vše v návaznosti na centrální databázi dat, případně na databázi spekter meteorů - zde také s možností zapojení do naší stávající kooperace s AVČR - tedy možnost měření spekter ablačním spektroskopem, případně fitování čar na spektrech měřených "in-situ".

1. databáze drah EDMOND, širokoúhlé kamery - vybavení, možnosti
2. NFC - Narrow Field Camera, systém pro zaznamenávání slabých meteorů (do +7 mag), výpočty přesných drah
3. Spektroskopie meteorů - vybavení, možnosti, aplikace laboratorních měření
---

NOVINKY V POZOROVACEJ TECHNIKE
Mgr. Karol Petrík (ASTRONYX) - DOSTUPNÁ ASTROTECHNIKA PRE POZOROVACIE A VÝSKUMNÉ ÚČELY


---
ASTROFOTOGRAFIA
Mgr. Peter Dolinský, PhD. (SÚH Hurbanovo) - ASTROFOTOGRAFIA PRE MIERNE POKROČILÝCH


---

V sobotu v skorých ranných hodinách prebehne v rámci astronomického pozorovania demonštrácia pozorovania a záznamu zákrytu hviezdy Mesiacom (M. Korec).